DODAJ DO ULUBIONYCH | STRONA DOMOWA

Okna i drzwi w sieci http://oknoidrzwi.pl

Newsletter

Home >> drzwi wewnętrzne -> PVC >> Drzwi harmonijkowe...

Drzwi harmonijkowe


Jeżeli istnieje potrzeba odgrodzenia małych pomieszczeń od siebie, idealnie sprawdzą się drzwi harmonijkowe. Otwarte skrzydło nie zajmuje powierzchni tak jak tradycyjne lub nawet przesuwne drzwi. Jednak należy pamiętać, że złożone w harmonijkę panele ograniczają otwór drzwiowy.

Drzwi harmonijkowe wykonywane są najczęściej z PVC, drewna lub płyty wiórowej. Mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe, te drugie są szczególnie wykorzystywane do oddzielania pomieszczeń w obiektach użyteczności publicznej. W miejscach publicznych często stosuje się także drzwi harmonijkowe podwójne, które zapewniają izolację akustyczną na poziomie ok. 29 – 33 dB/(Rw).
Powierzchnia skrzydła może być pokryta fornirem i dwukrotnie pomalowana lakierem odpornym na ścieranie i na działanie promieni słonecznych.

Fornir dąb, mahoń, buk - firmy Pekola

Innym sposobem na uzyskanie podwyższonej odporności materiału, zwłaszcza na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, jest jego laminowanie.

Laminowane w kolorze buk, biały, buk - firmy Vivaldi

Skrzydło tworzą panele, które mogą być zawieszane osobno lub w całości. Pojedyncze lamele połączone są zawiasem sztywnym lub ruchomym. Ruchomy pozwala na wykonanie drzwi o dowolnej szerokości.
Panele, z których wykonuje się drzwi harmonijkowe, mogą być pełne lub przeszklone. Wykorzystuje się szkło dzielone, metaliczne, mleczne lub witrażowe. Zamontowane drzwi z szybami w małych pomieszczeniach, pomogą je rozświetlić, jednocześnie stwarzając wrażenie większej przestrzeni, dlatego często znajdują zastosowanie we wnękach, ciemnych narożnikach mieszkań, korytarzach, małych kuchniach, czy garderobach.

Drzwi harmonijkowe ze szkłem mlecznym i metalicznym - firmy Marley

Swoją popularność „harmonijki” zawdzięczają nieograniczaniem powierzchni, w czasie gdy pozostają otwarte. Zsunięte na bok w harmonijkę lamele, zmniejszają jednak światło otworu drzwiowego – przeciętnie o jakieś 10 – 20 cm. Ruch paneli odbywa się dzięki specjalnym rolkom, zamieszczonym w górnej prowadnicy. Dolną szynę instaluje się tylko w przypadkach bardzo ciężkich drzwi.
Pierwsze drzwi harmonijkowe przesuwały się ciężko, głośno, niejednokrotnie się zacinały, wypadały z prowadnic. Zjawiska te zostały wyeliminowane dzięki prowadnicom wykonywanym z aluminium lub stali. Najlepiej sprawdzają się szyny aluminiowe.
Zmianą jest także fakt, iż prowadnica nie musi już być widoczna i szpecić drzwi, można zasłonić ją maskownicą, która niekiedy dodawana jest w komplecie. Koszt maskownicy uzależniony jest od koloru i waha się w granicach 60 – 120 zł brutto.

1 2 >

Miesięcznik Builder

4budowlani.pl

Targi Kielce Dom

Targi Katowice

me-mieszkania

4safe

Murator Expo

Orły Budownictwa

Idealny Dom i Wnętrze

Materiały Budowlane

Agencja Promocja

Sibex

DREWOOD

tabelaofert

Euro targi

Brno 2012

Centrum Targowe

budma

Windoor tech

ASM

O nas | Kontakt | Reklama | Polityka Prywatności
Copyright 2007 TresMedia
Design by IanHagen All Coded by 3w-Media