DODAJ DO ULUBIONYCH | STRONA DOMOWA

Okna i drzwi w sieci http://oknoidrzwi.pl

reklama
Newsletter

Home >> okna -> pvc >> Na roszenie szyb - ciepł...

Na roszenie szyb - ciepła ramka dystansowa


Mimo, że jest małym elementem okna, odgrywa duże znaczenie – mowa tu o ramce dystansowej. Jest to element, który oddziela szyby na daną odległość, a zawarty w niej absorbent osusza powietrze z zawartej w niej wilgoci, eliminując powstawanie wyroszenia wewnątrz szyby.

Ciepła ramka dystansowa to element szyby zespolonej, który ogranicza zjawisko tzw. mostka termicznego. Dzięki absorbentowi ramki, pochłaniana jest wilgoć z wnętrza szyby. Wpływ na szczelność zespolonej szyby ma fakt, czy ramka jest gięta, czy cięta w narożach. Cięcie i łączenie jej w narożach za pomocą plastikowych łączników, powoduje szybsze ulatnianie gazu, który znajduje się w przestrzeni międzyszybowej, a w rezultacie pogarsza się izolacyjność cieplna. Wszyscy kupujący okna powinni więc, zwrócić szczególną uwagę na sposób wykonania naroży w szybach zespolonych, które znajdują się w kupowanych przez nich produktach.

Potocznie ramki można podzielić na „ciepłe” i „zimne”. Ramki zimne są produkowane z:
- aluminium;
- stali.

Na rynku dostępne są również ramki ciepłe, które wykonywane są:
- ze stali nierdzewnej o grubości ścianki 0,15 - 0,20 mm.;
- w postaci profili z polipropylenu pokrytych cienką folią metalową zapobiegającą dyfuzji;
- z mas uszczelniających nakładanych w systemie TPS;
- w postaci elastycznej taśmy silikonowej nakładanej wzdłuż krawędzi.

Innym, mniej popularnym rozwiązaniem ciepłych ramek, są produkty:
- w postaci profili z tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknami szklanymi i pokrytych
antydyfuzyjną folią z metalu;
- w postaci profili z tworzyw poliwęglanowych z folią metalową wtopioną w przekrój ścianki.

Stal nierdzewna

Stal ocynkowana

Zasadniczo ramki dystansowe mają większy współczynnik przewodzenia ciepła, niż przestrzeń międzyszybowa wypełniona gazem, w skutek czego na krawędziach szyby zespolonej powstaje liniowy mostek termiczny, przez który następuje zwiększone przewodzenia ciepła. Należy jednak nadmienić, że efekt powstania mostka termicznego, zależy również od głębokości osadzenia szyby w profilu i współczynnika przenikania ciepła profilu. Wraz ze wzrostem głębokości osadzenia szyby i zwiększeniem współczynnika przenikania ciepła profilu, zmniejszają się straty ciepła w oknie przez krawędzie szyb i minimalizuje się możliwość wystąpienia pary wodnej. Ramka na obrzeżu szyby jest ostatnią drogą nadmiernego przenikania ciepła z pomieszczenia na zewnątrz.
Aby uniknąć zjawiska tzw. mostka termicznego, szyba zespolona powinna być oddzielona ciepłą ramką. Takie rozwiązanie zwiększa dopuszczalną wilgotność powietrza, przy której w domowych warunkach, wykrapla się para wodna na powierzchni szyby. Dzięki ciepłej ramce wilgotność może być wyższa o 10 % – 15 % bez zjawiska kondensacji pary wodnej.

Ramka ze stali ocynkowanej
Eliminując aluminium jako materiał do produkcji ramek, firmy zaczęły używać stali ocynkowanej. Tak wykonana ramka, ma ponad pięciokrotnie mniejszą przewodność cieplną, niż ta do produkcji której zostało wykorzystane aluminium. Stalowy profil jest wykonywany z taśmy stalowej ocynkowanej o grubości 0,24 mm. Dla porównania, grubość ramki aluminiowej wynosi 0,38 mm. Przewagą ramki stalowej jest także większa wytrzymałość spoiny, która zapewnia lepszą szczelność, podczas procesu jej formowania (gięcia). Poza tym współczynnik rozszerzalności liniowej ocynkowanego produktu, jest zbliżony do szkła, co pozwala na przeniesienie obciążeń temperaturowych, wynikających ze zmian długości zespolenia podczas pracy w oknie, w różnych warunkach pogodowych.
Mniejsza przewodność cieplna zmniejsza efekt mostka termicznego i efekt wykraplania (kondensacji) pary wodnej. Podwyższa więc izolację termiczną na brzegach zespolonej szyby.

Autor: Dominika Ogonowska

Źródło: Press-Glas

Data publikacji: 2007-01-20

Miesięcznik Builder

4budowlani.pl

Targi Kielce Dom

Targi Katowice

me-mieszkania

4safe

Murator Expo

Orły Budownictwa

Idealny Dom i Wnętrze

Materiały Budowlane

Agencja Promocja

Sibex

DREWOOD

tabelaofert

Euro targi

Brno 2012

Centrum Targowe

budma

Windoor tech

ASM

O nas | Kontakt | Reklama | Polityka Prywatności
Copyright 2007 TresMedia
Design by IanHagen All Coded by 3w-Media